MKBs Ankarspelet 15:e dyraste nybygget i Sverige sedan 2006

Tidningen Hem & Hyra har tittat på hyran för de 297 fastigheter med hyresrätt som har byggts i Sverige sedan 2006, och kommit fram till att:

  • MKBs hyreshus Ankarspelet i norra Bo01-området kommer på en 15:e plats (i att ha dyrast hyra bland nybyggena), med en hyra på 10 831 kronor för 75 kvadrat.
  • Dyrast i Skåne och på en 14:e plats hittar vi Kråkelyckan Ribbingska från LKF i Lund: 10 863 kronor för 75 kvadrat.
  • Övriga hyresrätter med dyrare hyra än Ankarspelet ligger i Stockholm (elva stycken) och Göteborg (två stycken).

Om vi fokuserar på Västra Hamnen så blir nybyggnadstopplistan följande:

  1. Ankarspelet, MKB, 10 831 kronor
  2. Flaggskepparen 7, Byggnads AB Tornahem, 9 019 kronor
  3. Kommendörkaptenen 8, Nevsten Fastighets AB, 8 463 kronor
  4. Kommendörkaptenen 7, Akelius, 8 431 kronor

Notera att hyresrätter byggda före 2006 i Västra Hamnen med hög hyra inte finns med i listan ovan. Till exempel hittar du inte HSB Malmös Turning Torso och MKBs Sundspromenaden-hus i listan.

Läs mer:

Kommentera

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.