2012-05-31: Öresundsbron sedd genom en påminnelse om den tid som varit i Västra Hamnen: Ånghammaren av järn användes från början av 1900-talet till början av 1970-talet på Kockum Mekaniska verkstad, i smedjan för att smida större ämnen. Sin nuvarande placering utanför Kockum Fritid fick ånghammaren år 2001.
2012-05-31: Rangerbangård i Västra Hamnen. Spåret som går rakt fram gick tidigare längs Ribersborgsstranden till Limhamn. Nu slutar spåret vid bron över kanalen i höjd med Mariedalsvägen. Foto: Lars Tufvesson.
2012-05-31: Industriepoken i Västra Hamnen är inte fullständigt avslutad. Här ser vi en nytillverkad järnvägsvagn från Kockums Industrier som ser ut att vara klar för leverans till köparen.