Sydsvenskans restaurangrecensent Bong testade en lunch på restaurang Välfärden på Universitetsholmen. Betyget blev tre av fem möjliga postryttare.
- ”Ett tips är att komma närmare ett än tolv, för då har det värsta kaoset organiserat sig.”
- ”Servicen är tack och lov både kul, trevlig och effektiv.”
- ”Men trots några skavanker, som gärna uppstår när mat lagas i förväg och inte på beställning, är Välfärdens mat tillräckligt vällagad för att vara värd ett lunchbesök.”
Läs mer: Vällagat utan höjdpunkter
Dagens citat kommer från Media Evolutions vice VD Magnus Thure Nilsson i A Perfect Guide 06 2011, och är en del av svaret på frågan var han helst äter lunch:
- ”Där finns restaurang Välfärden, vilket måste vara den mest varierande, uppfinningsrika och generösa lunchrestaurangen som finns.”
Andra delen av svaret handlar om en restaurang i Dockan:
- ”Om jag har tid går jag till Doc Italiano i Dockan. Löjligt hög kvalité för att vara lunch. Förstår inte hur de får det att gå ihop, men tack för att ni finns!”
Liknande notiser