Västra Hamnen en av de tre första spårvägssträckorna

Från www.malmo.se 2009-05-28

Malmö kommun dragit slutsatsen att Malmös kollektivtrafik behöver ta klivet upp till nästa kapacitetsnivå för att kunna hålla godtagbar kvalitet i framtiden. Det innebär spårvagnar på de mest kapacitetskrävande stråken. I första etappen kommer förmodligen tre sträckor att få spårvagnar, till en kostnad av 1,5 miljarder kronor (exklusive spårvagnar):

  • Rosengård – Malmö Central (Högst prioritet)
  • Lindängen – Malmö Central
  • Västra Hamnen – Malmö Central

Nu är det dags att bestämma linjedragningen mer precist.

Läs mer: Grönt ljus för spårvagnar

Lars kommentar: För Västra Hamnens del, så lutar det åt att linjedragningen blir något i stil med:

Ännu lyckligare blir boende (förutsatt att bostaden inte störs av spårvagnsljud) och besökare förstås om kommunen förlänger linjen så att den slutar vid Turning Torso:

En linjedragning som tar en rakare väg till Turning Torso är inte trolig, eftersom gatorna söder om Turning Torso inte är förberedda för spårvagn. I framtiden kommer busslinje 8 att trafikera Västra Varvsgatan.

Kommentera

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.