Från Sydsvenskan 2007-11-25
Journalisten Paco Nadal förälskade sig i Malmö när han var här på besök i somras. I en artikel i El País Semanal listade han följande städer i Europa som han tycker är värda ett speciellt besök:
- Paris
- London
- Milano
- Barcelona
- Helsingfors
- Malmö
Stockholm fanns inte med på listan. Paco kommenterar:
- ”Stockholm är en av Europas vackraste städer, utan tvekan. Men en huvudstad har alltid så mycket gratis med alla monument och byggnader. Jag tycker Malmö är mycket mer spännande, en stad som måste kämpa för att märkas.”
Paco ser paralleller mellan Malmö och Bilbao:
Malmö |
Bilbao |
Turning Torso |
Guggenheimmuseet |
Har vänt en nedåtgående trend |
Har vänt en nedåtgående trend |
Måste kämpa för att bli erkänd, vilket Stockholm inte behöver |
Måste kämpa för att bli erkänd, vilket Madrid inte behöver |
Har lyckats skapa en helt ny image |
Har lyckats skapa en helt ny image |
När det gäller design i Malmö så nämner artikeln förstås Turning Torso, vars arkitekt Santiago Calatrava kommer från Spanien. Även Västra Hamnens övriga bostäder får vara med på ett hörn. Paco:
- ”Jag blev faktiskt väldigt överraskad över hur trevligt och vackert Malmö var. Visst, vi spanjorer har förstås ett speciellt intresse eftersom Calatrava har ritat ett så fantastiskt hus just här men det finns mycket mer än jag trodde.”
Läs mer: Malmö hyllas inför två miljoner spanjorer
Liknande notiser